Agiilne ja tech-savvy HR rokib lõputute võimaluste maailmas!

Categories

Volatiilsuse, ebakindluse, keerukuse ja mitmetähenduslikkuse ajastul (lühidalt VUCA) seisavad organisatsioonid silmitsi ennenägematute väljakutsetega. Kuid ei tasu karta, sest VUCA maailm on täis võimalusi. Personalitiimidel (HR) on võti piiritute võimaluste avamiseks. Neist võivad vabalt saada tänase dünaamilise maastiku superkangelased. Vean kihla, et personalijuhtimise –  või laiemalt inimeste ja töökultuuri – roll ja tähtsus kasvavad. Neist saab lähitulevikus, kui mitte juba praegu, ettevõtte ühed olulisemad konkurentsivõime mõjutajad. See ei juhtu siiski iseenesest. HR peab oma trumbid mängu panema ja uuele tasemele pürgima!

Kõik saab alguse futuristlikust mõtlemisest

Selles metsikus ja pidevalt muutuvas maailmas peavad personalispetsialistid hakkama usaldama eneses peituvaid sisemisi visionääre. HR peaks näitama teed uute lähenemisviiside ja tööriistade kasutuselevõtul. Asi pole vaid ellujäämises, sest vana maailm ei tule tagasi. Lõpuks saab võhm ja aeg otsa. Seega on parem arendada tulevikku suunatud mõtteviisi ja muutuda reaktiivsesest proaktiivseks, ennetades suundumusi ja kohandades personalistrateegiaid, enne kui muutus kohale jõuab. Personalijuhid kui organisatsiooni avangardsed skaudid peaksid kinni haarama nendest säravatest võimalustest, mis võivad viia ettevõtte uutesse kõrgustesse. See ei tähenda uue kujuga perfokaadi kasutusele võtmist. Soovitan üle vaadata protsessid kuni organisatsiooni juhtimismudelini välja. Ma ei ütle, et kõik peaksid püüdlema holokraatlike, struktuuritute organisatsioonide poole, kuid vanamoeliste silode loogika ei pea enam vett.

Talendid otsivad kasvuvõimalusi

VUCA džungel nõuab paindlikkust, kiirust ja kohanemisvõimet, nagu ei eales varem. HR peab arendama pidevat kasvukeskkonda, mis soodustab oskuste omandamist, uusi teadmisi ja ümberõpet. See aitab kujundada ettevõtte õppimiskultuuri ja avada töötajate tegeliku potentsiaali. Vaid parimate talentidega, ühes nende tugevustega, saab VUCA maailmas edukalt läbi lüüa. Seega ei tundu pideva õppimis- ja arenguvõimaluste loomine ning inimeste võimestamine üldse halb idee. Ma tean, et seda pole lihtne teostada, kuid see on ilmselt ainus viis kindlustada, et talendid jäävad koju

Võtke omaks tehniline revolutsioon

HR-tehnoloogia areneb väga kiiresti. Automatiseeritud protsessid töölepingute haldamises ja palgamaksetes on vana uudis. Täna on meil AI-toega mentorid ja individuaalsel vajadusel põhinevad koolitused. Seega peavad personalispetsialistid olema digimuutumise kartmatud eestvedajad. Automatiseerimine, andmeanalüütika ja AI-põhised tööriistad peaksid olema võtmetegurid HR inimeste töölaual. Pole mõtet täita lihtsaid ja igavaid tööülesandeid, mida täna juba masinad paremini oskavad. HR peab lisama väärtust seal, kus inimestel on tehisajude ees eelis. Ma usun, et nendeks valdkondadeks on talentide värbamine, tulemusjuhtimine ja töötajate kaasamine. Kuid veendu, et tehnoloogiast saaks sinu liitlane, mitte vaenlane. Vaid nii oled konkurentidest ees. Juhtimiskvaliteet ja talentidest töötajad on 21. sajandi konkurentsieelis, kuid ilma tehnoloogiata on raske konkurente edestada. 

Innovatsioon kui salarelv

Innovatsioon on VUCA džunglis salarelvaks! HRi ülesandeks on luua koostööõhkkond, kus kohtuvad erinevad mõtted ja inimesed ning sellest tekivad omakorda murrangulised ideed. Julgusta riskide võtmist ja premeeri neid, kes on piisavalt julged, et status quo’d muuta. Iga organisatsioon, mille trumpässaks on innovatsioon, seljatab  oma rivaalid ja sillutab tee edule. Innovatsioon võib tekkida lihtsast ideest. Ja kui see mõte ka ei vääri innovatsiooniks kutsumist, siis on iga väike vaimuvälgatus kasulik. 

Kuigi tehnoloogiad uuenevad, ei ole innovatsioonis kui sellises midagi uut. Meenutame, kuidas Jaapani moto-, auto- ja elektroonikahiidudestt said superstaarid. Läänemaailm teadis 1940. aastal väga vähe Honda mootorratastest ja Toyota autodest. Neile tõi edu distsipliin ja töötajate kaasamine pidevasse täiustamise protsessi. Seega tasub mõelda, kuidas sinu organisatsiooni töötajad panustavad igapäevaselt oma ideedega ettevõtte edusse. Võta eeskujuks Jaapani kaizen-mõtteviis (pidev parendamine) ja haara kaasaegsete tööriistade järele.

Muutus nõuab kohanemist ja selgust

Muutus on progressi südamelöök. Kuid muutuste olemus ja tempo võivad meeskonniti ja asukohati erineda. Sisekommunikatsioonis on muutuste ajal, ehk kogu aeg, vaja kristallselgeid sõnumeid. Vähem on rohkem siin ei kehti! HR saab sellistes olukordades ulatada oma abikäe ja varustada meeskondi kindluse saamiseks vajaliku oskusteabega, saab luua vajalikud protsessid ja kanalid. Selleks peab personalijuht astuma sammu ette ja võtma juhtrolli. See ei seisne sõnumi edastamises, vaid parima töökoha ja töötajakogemuse loomises. Vaid see paneb inimesed infoühiskonnas ja heaoluriigis särama.

Agiilsus on supervõime

VUCA džunglis on agiilsus kuldne pilet eduni. Tuleb vabaneda jäikade protsesside köidikutest ja võtta omaks agiilsed metoodikad. Kiire kohanemine, tagasiside ja pidevalt täiustuv personalipraktika on VUCAs rokkimise eelduseks.  Pean end sageli tagasi hoidma, kui HR töötajad ütlevad, et nad ei saa rakendada mõnda uut tööriista või protsessi, kuna neil on korraga käimas mitu värbamist või sisekoolitust. See kõlab VUCA maailmas just nagu lahkumisavaldus ambitsioonikale ja kaasaegsele juhile. HR peab olema võimeline uuenema ja arenema paralleelselt igapäevaste ülesannete täitmisega. 

Väga oluliseks muutuvad ka andmed. Data is the new oil! Andmete omamist ja andmete lugemise oskust ei tohiks tähelepanuta jätta. Võitja organisatsiooni eelduseks on agiilne ja andmepõhine HR.

Tööandjabränd, mis rokib

Sellel põneval talentide turul on kõige ägedama tööandja kaubamärgi loomine möödapääsmatu. HR peab maalima elava pildi organisatsiooni väärtustest, eesmärgist ja pühendumisest töötajate heaolule. Kuid üks suurus ei sobi kõigile. Kontoris töötav finantsjuht väärtustab muid asju kui tootmisliini töötaja 100 kilomeetri kaugusel asuvas tootmisüksuses. Seega veendu, et bränd oleks asjakohane kõigi nende inimeste jaoks, kes ettevõtte edu taga seisavad. Tühjade loosungite üle naerdakse parimal juhul sotsiaalmeedias, kui need on naljakad. Tavaliselt lähevad inimesed lihtsalt närvi (ja ka töölt ära), lugedes tööandja sõnumeid, mis ei vasta nende silmis tegelikkusele. Ja ilu on ju vaataja silmis! Toeta oma brändi ja töötajaid asjakohaste ja sihtrühmale sobivate sõnumitega. Seda öeldes peab muidugi näitama üles pühendumust, et organisatsioon tõesti tahab saada parimaks kohaks, kus töötada.. Värvake väärtusi, elage nende järgi!

Kokkuvõtteks, tänane HRi töö ei seisne inimeste värbamises ja palga maksmises. Kaasaegne personalijuhtimine juhib ettevõtet. It’s all about the people, kuid inimesed eelistavad organisatsioone, mis kasutavad modernseid tööriistu, juhivad muutusi ja suudavad ise muutuda ja kasvada. Pehmed väärtused on täna väga olulised ja tehnoloogia võib viia HRi võimekuse uutesse kõrgustesse. Seega, andmed enda kasuks tööle ja tegudele! Let’s rock!

Martin Rajasalu, juuni 2023